Açık tip su soğutma kulesi nedir?

Açık tip soğutma kuleleri, suyu soğutmak için hava ile doğrudan temastan yararlanan bir ısı eşanjörüdür. Isı transferi kısmen hava ve su arasındaki ısı alışverişi sayesinde gerçekleşir, ancak esas olarak soğutulması gereken küçük bir miktar suyun buharlaşması sayesinde olur. Bu, ortam sıcaklığından daha düşük bir sıcaklığa soğumaya izin verecektir.

Açık Tip Soğutma Kulelerinin Faydaları

  1. Optimum soğutma olarak laboratuar testleri ile kanıtlanmıştır
  2. Düşük işlem sıcaklıklarına izin vermek
  3. Açık soğutma kuleleri az yer kaplar

Açık tip soğutma kuleleri, su soğutmalı sistemlerden ısıyı atmosfere boşaltır. Sıcak işlem suyu, soğutma kulesi boyunca bir fan tarafından üflenen hava ile arayüz oluşturmak için bir doldurma paketi (ısı transfer ortamı) üzerine dağıtılır. Bu evaporatif soğutma sırasında , kalan proses suyu soğutulurken suyun küçük bir kısmı buharlaşır.

Neden Açık Tip Su Soğutma Kuleleri

Açık tip soğutma kuleleri genellikle daha yüksek kapasitelidir, büyük projeler için bir grup olarak seri olarak çalışabilir. Muhafaza özel alaşımlı kaplamalı çelik veya paslanmaz çelikten yapılmıştır. CTP Mühendislik Su Soğutma kuleleri, optimize edilmiş sağlam yapıya, yüksek verimliliğe, düşük sürüklenme oranına ve anti bloklamaya sahiptir. Kulelerin boyutları, standart konteynerlere veya belirli proje koşullarına uyacak şekilde özelleştirilebilir. CTP Mühendislik Su Soğutma kuleleri, Eritme Fırınları, İndüksiyon Isıtıcıları, Metal Parça Üretim Hatları, Hidrolik İstasyonlar, Güç Jeneratörleri ve büyük soğutma suyu gerektiren ancak su kalitesi için çok fazla talepte bulunmayan diğer tesisler için sirkülasyon suyunu soğutmak için farklı alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Açık kulelere yapılan ilk yatırım daha düşüktür, ancak su tüketim oranı kapalı devre soğutma kulelerine göre daha yüksektir.

Kule bir soğutucuya hizmet veriyorsa ve enkaz önemli bir sorun değilse, açık soğutma kuleleri genellikle sahiplerine daha düşük bir ilk maliyet sunar. Ayrıca tipik olarak daha soğuk su sağlarlar. Bunun nedeni, açık soğutma kulesinden gelen soğutma etkisinin büyük bir kısmının buharlaşmalı soğutmanın sonucudur. (Bir libre suyun buharlaşmasının atmosfere 1.000 BTU salıverdiğini unutmayın.) Coğrafi bölgenin tasarım koşullarına bağlı olarak, açık soğutma kuleleri “daha yakın bir yaklaşım” sunar, bu iyi bir şeydir çünkü bu, kulenin çıkış suyunu ıslak hazne sıcaklığına daha yakın bir şekilde soğutabilir. 

Açık ve Kapalı Soğutma kulesi farklılıkları

Açık soğutma kuleleri, kapalı soğutma kulelerine göre daha düşük bir ilk maliyete sahip olabilirken, mühendisler, gerekli olabilecek herhangi bir filtreleme ve diğer ekipmanı hesaba katmayı unutmamalıdır . Su kaynaklı bir ısı pompası sistemine veya kapalı döngü sistemi olmasını gerektiren başka bir uygulamaya bakıyorsanız, bu özellikle önemlidir.  

Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri Açık Tip Soğutma Kuleleri