Endüstriyel soğutma kuleleri, Sanayide büyük tesislerde makinelerin çalışmaları veya çıktıların soğutulması sırasında soğutma suyuna ihtiyaç duyulur. Bu su miktarı büyük endüstriyel tesislerde 1000-3000 hatta 8000 m3/saat miktarlara ulaşmaktadır. Bu miktarlarda suyun soğutulması için oturma alanı 1000 m2 lere varan hatta geçen endüstriyel soğutma kuleleri kullanılmaktadır.

Paket kulelerin aksine gövde yapıları ve yükseklikleri oldukça büyüktür. Baca çapları 6-8 hatta 10 metreleri bulan bu endüstriyel soğutma kuleleri büyük kapasitelerde inşaa edilirler ve uzun ömürlüdürler. Endüstriyel soğutma kuleleri ilk  imal edildiği yıllarda ctp pultruzyon profil teknolojisi yeterli seviyede olmadığından ana konstruksiyonda ciddi miktarlarda emprenyeli tahta kullanımı yaygın iken, son yıllarda ctp profil kullanımı %90 ların üzerine çıkmıştır. Endüstriyel soğutma kulelerinde yandan emişli sistemlerin yanında

YANDAN EMİŞLİ ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA KULESİ

Alttan emişli tiplerde mevcuttur. Tasarıma göre emiş yönü ve büyüklüğünün değiştiği bu tip kulelerde delta t genelde çok da yüksek seçilmez, onun yerine debi m3/saat olarak büyük seçilerek 1 derece hassasiyetle sistemin beslenmesi sağlanır. Bu büyüklükteki sistemler genelde full kapasite ile çalışacak şekilde tasarlanır. Ancak soğutma kulelerinde verim yaş termometreye göre değiştiği için kış-yaz gece-gündüz kuru termometre ve nem miktarı değişiklikleri kule performansını etkileyen faktörlerdir.

Küçük bir otomasyon ile bu yaş termometre değişiklikliklerine göre fan hızını azaltıp artırarak çıkış suyu sıcaklığını sabit tutmak mümkündür. Set edilen dereceye göre çıkış sıcaklığını devamlı ölçen bir sistem fan hızını azaltıp artırarak çıkış su sıcaklığının sabit kalmasını sağlayacaktır.

Bu sistemin 2 açıdan faydası vardır. Fan hızı devamlı maksimumda çalışmayacağı için fan ve fana bağlı sistemler normalden az zorlanacaktır, ve ömürleri bu nedenle uzayacaktır. İkinci faydası ihtiyaç olmadığında %40 seviyelerine kadar yavaşlayabilen sistemler %60 oranında elektrik ve su tasarrufu yapılabilmesine olanak tanıyacaktır.

ALTTAN EMİŞLİ ENDÜSTRİYEL SOĞUTMA KULESİ

Endüstriyel soğutma kuleleri büyük inşai yapılardır, bu nedenle çoğu zaman büyük betonarme altyapıları bulunmaktadır. Bazen yan duvarlar ve dolgu , damla tutucu vb. kodların dahi betonarme yapıldığı görülmektedir. Bu halleriyle minimum 25-30 sene çalışmak üzere tasarlandıkları çok bellidir. Endüstriyel soğutma kulelerinde bakım ve arızlarda kullanılmak üzere genelde seyyar veya kule üzerinde pozisyon lanmış vinçler kullanılır.Endüstriyel Soğutma Kuleleri Endüstriyel Soğutma Kuleleri Endüstriyel Soğutma Kuleleri Endüstriyel Soğutma Kuleleri Endüstriyel Soğutma Kuleleri