2809
2022
bigudi, bigudi dolgu malzemesi, bigudi nedir, bigudi ne işe yarar, bigudi fiyatları, pp bigudi

Soğutma Kulesi Bigudi Nedir? Ne işe yarar? Nerelerde Kullanılır?

PP bigudi yada Bigudi dolgu malzemesi olarak bilinen, Soğutma kulesi dolgu malzemelerinden olan bigudi nedir? ne işe yarar? nerelerde kullanılır sorularını CTP Mühendislik olarak açılamaya çalışacağız. Dolgu malzemeleri ile sağlanaccak hava ile su arasındaki volümetrik ısı akışı ve kütle transfer katsayıları, dolgu üzerinden akan hava akışının basınç kaybı değeri, soğutulan su akışının kireçli, çamurlu vb. kirletici özellikte olması, soğutulan akışkanın kimyasal bileşimi (özellikle ph değeri) ve çevre ortam havasının tozlu olması gibi parametreler bunlardan en önemlileridir.

Bigudi Nedir?

Bigudi, Polipropilen malzemeden üretilen ve yaklaşık 100 derece ısıya dayanabilen özellikle kirli, kireçli, kumlu veya yağlı sularda tercih edilen dolgu malzemesidir. Soğutma kuleleri bigudi  olarak kullanılan dolgu ortamlarıdır. Bunlar, hava akışındaki minimum kısıtlama ile maksimum ısı transfer yüzey alanı arasında çarpıcı bir denge sunar.

Bigudi Ne işe yarar?

Su soğutma kulelerinde, hava akışına karşı dolgu malzemesinin gösterdiği direncin yüksek değerlerde olması, soğutma kulesi fanı tarafından çekilen enerji miktarının artmasına sebep olur. İstenen kule çıkış suyu sıcaklığının, hava akışına karşı daha az direnç gösteren dolgu malzemeleri ile sağlanabilmesi enerji verimliliğine olumlu katkı sağlayacaktır. Bigudiler maliyetinin uygun olması ve çok çabuk temizlenebilmelerinden dolayı sektörde en çok tercih edilen malzemenin başında gelmektedir.

Bigudiler Nerelerde Kullanılır?

Su soğutma sistemlerinin neredeyse tamamında kullanılır. Kolay erişilebilen bir malzeme olduğu için soğutma endüstrisinin temel yapı taşları arasında yer almaktadır. Bigudi elemanları rasgele biçimde soğutma kulelerine doldurulmaktadır. Bu durumda hava akışı bigudi dolgulardan geçerken çok yön değiştirmektedir. Ayrıca bigudi dolgulardan damlalar halinde düşen su damlaları da basınç kaybını arttırmaktadır. Basınç kaybına sebep olan en önemli etki hava akısıdır. Daha sonra ise dolgu yüksekliği ve su akısı değerleri etkili parametreler olarak sıralanabilir. Su akışı değeri bigudi dolgularda oluşan basınç kaybı için film tipi dolguya göre daha fazla etki etmektedir.