0609
2021
Su, Soğutma ,Kuleleri, akış ,çekiş, prensipleri

Su Soğutma Kulelerinde akış ve çekiş prensipleri

Su Soğutma Kulelerimiz ‘’karşı akış ve cebri çekiş’’ prensibiyle çalışmaktadır. Ekte su soğutma kulesi çalışma prensibi anlatmaktadır. Su soğutma kuleleri hava ve su akışı bakımından, karşı akışlı ve çapraz akışlı olarak ikiye ayrılıyor.

 

• Karşı akış prensibinde; su kule dolgularına yukarıdan püskürtülmekte ve hava akışı da dolguların alt kısmından yukarı doğru geçmektedir.
• Çapraz akışta, su hattı yine aynı şekilde yukarıdan aşağıya doğrudur. Ancak hava hattı dolguların yan kısmından kuleye girmektedir. Bu nedenle çapraz akış olarak ifade edilmektedir.
Günümüzde kullanılan en son teknoloji karşı akışlıdır.

 

Hava akışı bakımından cebri çekiş ve cebri itiş olarak yine iki farklı sistem uygulanmaktadır.

 

• Cebri çekişte; kule fanları genelde üst kısımdadır. Taze havayı alt kısımlardaki hava panjurlarından yukarı doğru çeker ve nemli-doymuş hava kule üstünden atılarak kuleden uzaklaştırılır.

 

• Cebri itişte ise kule fanları yan kısımdadır. Havayı itmek suretiyle kuleye taze hava basılır ve aynı akış ile yandan veya üst kısımdan hava uzaklaştırılmaya çalışılır. Bu tip kulelerdeki hava akışı düşük olduğundan nemli hava kuleden çok fazla uzaklaştırılamamakta ve performans kayıpları yaşanmaktadır.