0609
2021
su,soğutma,kulesi,nedir,avantajları,hesaplaması,fiyatları,fiyatı

Soğutma Kulesi Nedir? Avantajları ve Fiyatları

Soğutma kulesinin ne olduğu, soğutma kulesi çalışma prensibi yada nasıl çalıştığı, ne gibi faydalarının olduğu ve fiyatları en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. CTP Mühendislik Su Soğutma Kuleleri olarak, konuyu en sade ve en anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konular var ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Soğutma Kulesi Nedir?

Soğutma kulesi nedir?, buharlaşan suyun havaya soğutulmasını sağlayan doğal bir işlemdir. Bunun iyi bir örneği, sıcak bir duştan çıktığımızda aniden soğuma hissi veya futbolcuların aralarında serin kalmasına yardımcı olmak için kullanılan buğulanma fanlarıdır. Duştayken, cildimiz ıslaktır ve havaya kolayca maruz kalmaz, ancak havaya adım attığımızda, cildimizdeki su buharlaşmaya başlar ve vücuttan ısıyı çeker ve soğutma etkisini hissederiz. Soğutma kuleleri, sürekli su akışını soğutmak için aynı buharlaşma soğutma prensibini kullanır.

Kondenser, sıvıyı belirli bir yoğunluğa ulaştırıktan sonra bulunduğu ortama soğuk havayı aktararak ısı dönüşümünü gerçekleştiren parçadır. Kondenserler soğutma kulesi sistemleri ile zaman zaman karıştırılmaktadır. 

Soğutma Kulesinin Avantajları

Yüksek katlı bir binadan aşağıya bakıyorsanız, aşağıdaki binalarda üstlerinde fanlı kare birimler görebilirsiniz. Çoğu kişi soğutma kulelerinin sadece bir şehir binasında bulunabileceğini, ancak her yerde binalarda bulunabileceğini varsayar. Temel olarak, suyu soğutmak için bir soğutma kulesi kullanılır ve bina ısısını atmosfere atarak soğutucuyu soğuk suya geri döndüren büyük bir ısı değiştiricisidir. Bir soğutma kulesi bir soğutucudan ılık su alır. Bu ılık su, kondenser suyu olarak bilinir, çünkü chiller’in kondenserinde ısı alır. Soğutucu tipik olarak bir bodrum katında olduğu gibi daha düşük bir seviyededir. Soğutma kulesinin rolü suyu soğutmaktır, böylece daha fazla ısı almak için chiller’e geri dönebilir.

Sıcak kondansatör soğutma kulesine girdiğinde, su, dolum boyunca küçük damlacıklara püskürtülen, suyun yüzey alanını arttıran ve daha fazla buharlaşma yoluyla daha iyi ısı kaybına izin veren bazı nozullardan geçirilir. Soğutma kulesinin üzerindeki fanın amacı, kulenin tabanından hava almak ve ünitenin üst kısmındaki ılık kondansatör suyunun ters yönünde yukarı ve dışarı hareket ettirmektir. Hava, soğutma kulesinin buharlaşan suyundan gelen ısıyı atmosfere taşıyacaktır. Buharlaşan her pound su için yaklaşık 1.000 BTU su soğutması meydana gelir. Atmosfere reddedilen ısı, binadan gelen tüm istenmeyen ısıdır.

Su paraya mal olur, bu yüzden maliyetleri ve su tüketimini düşük tutmak için soğutma kuleleri, dolum ambalajının üzerinde bulunan ve fanın altındaki püskürtme memelerini içeren sürükleme gidericileri kullanacaktır. Sürüklenme gidericiler, su neminin bir kısmını havadan dışarı iter, daha sonra daha fazla soğutma için dolguya geri döner ve sonunda soğutucuya geri dönmek için soğutma kulesinin havzasında toplanır. Soğutucusuna döndüğünde ısıyı alır ve döngü yeniden başlar.

Soğutma Kulesi Fiyatları

Su soğutma kuleleri sürekli olarak su döngüsü yaparken, bir tesisin toplam su kullanımının yüzde 20 ila 30’unu veya daha fazlasını tüketebilirler. Soğutma kulesi sistemlerinin işletim ve bakımının optimize edilmesi tesis yöneticilerine soğutma verimliliğini artırarak su tüketiminde önemli tasarruflar sağlar.

Soğutma kulesi fiyatları birden çok parametreye göre değişkenlik göstermektedir. Buharlaşma hızı doğrudan kuleden gelen ısı reddi ile bağlantılıdır, bu da ona ne kadar ısı koyduğunuza ek olarak dış sıcaklık ve nem ile ilgilidir.Soğutma kulesindeki çözünmüş minerallerin miktarı ve türü ile ilgilidir.

Bir soğutma kulesi tasarımcısı, bir kuleden buharlaşma miktarını tahmin etmenize yardımcı olabilir ve daha profesyonel bir su, ihtiyacınız olan blöf miktarını hesaplamanıza yardımcı olabilir.

Soğutma Kulesi Nasıl Hesaplanır?

Soğutma Kulesi‘nin (CT) Soğutma kapasitesini hesaplamanın farklı yolları en basit olanı aşağıdaki temel denklemi kullanmaktır:

Q = m Cp DT;

m = su akış hızı (m3 / saat);

Cp = suya özgü ısı (1 Kcal / kg / .C) ve

DT = Su sıcaklığı farkı (.C).

değerlerinizi denklemde kullandığınızda sonuç Kcal / h olarak gelir.

1TR ton soğutma ~ 3.023.9Kcal / h eşittir ve daha sonra TR’ye dönüştürülür.

Kcal / h cinsinden kW cinsinden dönüştürebilir veya yalnızca  kW ifadesini kullanabilirsiniz.