0609
2021
su,soğutma,kulesi,nedir,avantajları,hesaplaması,fiyatları,fiyatı,maliyet

Soğutma Kulesi Nedir? Avantajları ve Fiyatları

Soğutma kulesi nedir?, soğutma kulesi ne işe yarar ve avantajları nelerdir, soğutma kulesi çalışma prensibi yada nasıl çalıştığı, ne gibi faydalarının olduğu ve fiyatları en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. CTP Mühendislik Su Soğutma Kuleleri olarak, konuyu en sade ve en anlaşılır bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Merak ettiğiniz konular var ise lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Soğutma Kulesi Nedir?

Soğutma kulesi nedir?, buharlaşan suyun havaya soğutulmasını sağlayan doğal bir işlemdir. İngilizce "Cooling Tower" olarak ifade edilen soğutma kuleleri,  bunun iyi bir örneği, sıcak bir duştan çıktığımızda aniden soğuma hissi veya futbolcuların aralarında serin kalmasına yardımcı olmak için kullanılan buğulanma fanlarıdır. Duştayken, cildimiz ıslaktır ve havaya kolayca maruz kalmaz, ancak havaya adım attığımızda, cildimizdeki su buharlaşmaya başlar ve vücuttan ısıyı çeker ve soğutma etkisini hissederiz. Soğutma kuleleri, sürekli su akışını soğutmak için aynı buharlaşma soğutma prensibini kullanır.

Kondenser, sıvıyı belirli bir yoğunluğa ulaştırıktan sonra bulunduğu ortama soğuk havayı aktararak ısı dönüşümünü gerçekleştiren parçadır. Kondenserler soğutma kulesi sistemleri ile zaman zaman karıştırılmaktadır. 

 1. Su soğutma kulesi çalışma prensibi
 2. Soğutma Kulesi ne işe yarar?
 3. Soğutma Kuleleri için 7 tasarruf önerisi
 4. Su Soğutma Kulelerin bakımı nasıl yapılır?
 5. Aksiyal ve Radyal Fanlar
 6. Soğutma Kulesi Bigudi nedir ne işe yarar?
 7. Rashing halkası nedir?

Soğutma Kulesinin Avantajları

Yüksek katlı bir binadan aşağıya bakıyorsanız, aşağıdaki binalarda üstlerinde fanlı kare birimler görebilirsiniz. Çoğu kişi soğutma kulelerinin sadece bir şehir binasında bulunabileceğini, ancak her yerde binalarda bulunabileceğini varsayar. Temel olarak, suyu soğutmak için bir soğutma kulesi kullanılır ve bina ısısını atmosfere atarak soğutucuyu soğuk suya geri döndüren büyük bir ısı değiştiricisidir. Bir soğutma kulesi bir soğutucudan ılık su alır. Bu ılık su, kondenser suyu olarak bilinir, çünkü chiller’in kondenserinde ısı alır. Soğutucu tipik olarak bir bodrum katında olduğu gibi daha düşük bir seviyededir. Soğutma kulesinin rolü suyu soğutmaktır, böylece daha fazla ısı almak için chiller’e geri dönebilir.

Sıcak kondansatör soğutma kulesine girdiğinde, su, dolum boyunca küçük damlacıklara püskürtülen, suyun yüzey alanını arttıran ve daha fazla buharlaşma yoluyla daha iyi ısı kaybına izin veren bazı nozullardan geçirilir. Soğutma kulesinin üzerindeki fanın amacı, kulenin tabanından hava almak ve ünitenin üst kısmındaki ılık kondansatör suyunun ters yönünde yukarı ve dışarı hareket ettirmektir. Hava, soğutma kulesinin buharlaşan suyundan gelen ısıyı atmosfere taşıyacaktır. Buharlaşan her ücret, su için yaklaşık 1.000 BTU su soğutması meydana gelir. Atmosfere reddedilen ısı, binadan gelen tüm istenmeyen ısıdır.

Su paraya mal olur, bu yüzden maliyetleri ve su tüketimini düşük tutmak için soğutma kuleleri, dolum ambalajının üzerinde bulunan ve fanın altındaki püskürtme memelerini içeren sürükleme gidericileri kullanacaktır. Sürüklenme gidericiler, su neminin bir kısmını havadan dışarı iter, daha sonra daha fazla soğutma için dolguya geri döner ve sonunda soğutucuya geri dönmek için soğutma kulesinin havzasında toplanır. Soğutucusuna döndüğünde ısıyı alır ve döngü yeniden başlar.

Soğutma Kulesi Fiyatları

Soğutma kulesi fiyatları birden çok parametreye göre değişkenlik göstermektedir. Buharlaşma hızı doğrudan kuleden gelen ısı reddi ile bağlantılıdır, bu da ona ne kadar ısı koyduğunuza ek olarak dış sıcaklık ve nem ile ilgilidir.Soğutma kulesindeki çözünmüş minerallerin miktarı ve türü ile ilgilidir.

Ortalama soğutma kulesi maliyetini hesaplamak kulağa oldukça basit gelse de pratikte biraz zor olabilir. Yani, soğutma kulesi satıcılarının çoğu maliyeti kulenin tonajıyla ilişkilendirirken, farklı soğutma kulelerinin ton başına beygir gücü oranı farklıdır . Ayrıca mevcut soğutma kulenizin değiştirilmesinin belirli koşullara bağlı olarak farklı maliyetleri olabileceğini de anlamalısınız . Önceki kulenin kaldırılması ne kadar zor? Önceki kulenin düzgün bir şekilde elden çıkarılması zor olacak mı? Yeni kulenin ne kadar yükseğe kurulması gerekiyor?

Tüm bunları göz önünde bulundurarak ve daha fazla uzatmadan, burada birkaç tahminimiz var . 

Soğutma Kulesi Değişiminin Ortalama Maliyeti Nedir?

Uygun bir endüstriyel soğutma kulesi olmadan çalışabilecek pek çok sanayi tesisi yoktur . Ancak zaman zaman bu kulelerin değiştirilmesi gerekiyor . Bazen bunun nedeni önceki kulenin yaşı/durumudur. Bununla birlikte, ara sıra bu değiştirme ihtiyacı, yeni, daha verimli veya daha çevre dostu bir modelin gelişiyle belirlenir.

Soğutma kulesinin değiştirilmesinin maliyeti geniş bir konudur. Bu soğutma kulesi maliyet tahmini genellikle kulenin tonajına göre yapılır. Tabii ki ihtiyaçlarınıza uygun soğutma kulesi fiyatını bulmanın en iyi yolu bizimle iletişime geçerek fiyat teklifi almak olacaktır . 

Yine de söz konusu kulenin konumu söz konusu olduğunda da bir fark var. Örneğin, kulenin zemin seviyesinde kurulması gerekiyorsa , daha erişilebilir olması nedeniyle proje çok daha basittir . Yüksek binalardaki bazı kurulumların helikopter gerektirebileceğini unutmayın.

Ayrıca tesisin mevcut (değişim öncesi) durumu , nihai fiyatın belirlenmesinde büyük rol oynar. Sonuçta, kaldırılması gereken büyük bir aşınmış metal kule varsa, bu projeyi uzatacak ve çok daha pahalı hale getirecektir. Uygun bir imha prosedürünün de gerekli olabileceğinden bahsetmiyorum bile .

Ortalama Kaynaklı Taslak Soğutma Kulesi Maliyeti 

İndüklenmiş çekişli soğutma kulelerinin benzerlerinden daha verimli olduğu yaygın olarak kabul edilmektedir . Bu, bir veya birkaç fanı olan (kulenin tepesinde bulunur) mekanik bir taslak kuledir. Kare veya yuvarlak bir şekle sahiptirler ve suyun dağıtımı, sprinkler nozulları veya bir dağıtım tavası sistemi ile gerçekleştirilebilir.

Mekanizmaları ve operasyonel etkinlikleri nedeniyle bunlar genellikle en büyük kulelerdir. Başka bir deyişle, daha az beygir gücü kullanırlar ancak daha ağırdırlar ve daha fazla yer kaplarlar. Bazı alıcılar için alanın ne kadar büyük bir sorun olduğunu gören soğutma kulesi satıcıları bazen daha yüksek tonajlı kulelerin maliyetini düşürür . Yani tonaj arttıkça ton başına soğutma kulesi maliyetleri düşmektedir.

 

Cebri Taslak Soğutma Kulelerinin Ortalama Maliyeti Nedir?

Bu soru biraz zor. Bu kuleler ton başına daha fazla beygir gücü kullanma eğilimindedir , bu da onları daha kompakt (genellikle daha kısa) yapar. Bu, genel olarak soğutma kulelerinde ve dar endüstriyel yapılarda yükseklik kısıtlamaları olan şehirler için onları harika kılar.

Maliyet oldukça benzer, ancak bu gerçek oldukça yanıltıcı olabilir. Soğutma kulesi maliyeti söz konusu olduğunda , bakım ve devam eden enerji maliyetlerini de düşünmeniz gerektiğini görüyorsunuz . Cebri çekişli soğutma kuleleri söz konusu olduğunda, bu maliyet önemli ölçüde daha yüksektir. Sonuçta kule daha kısa iken, uzun vadeli maliyetler alternatife eşit veya daha yüksek olabilir.

Kapalı Devre Sistemleri Ne Kadar Pahalıdır? 

Kapalı devre sistemler ayrıca evaporatif sıvı soğutucular veya kapalı devre soğutma kulesi sistemleri olarak da adlandırılır . İki ayrı akışkan devresi ile çalışırlar:

 • Püskürtme suyunun bobinler üzerinde dolaştığı harici bir tane . Bu hava daha sonra dışarıdaki hava ile karışır.
 • Proses sıvısının bobin içinde dolaştığı ve ardından soğutulduğu dahili bir tane .

Çalışmaları, prensipte, geleneksel bir soğutma kulesininkine oldukça benzerdir , önemli bir farkla  ısı yükü, bir ısı değişim bobini aracılığıyla proses akışkanından ortam havasına aktarılır.

Bu kulelerin maliyeti astronomiktir. Ortalama olarak, muadillerinden 2,5 ila 5 kat daha pahalıdırlar. Yine de sürecin kendisi soğutma suyunu daha temiz tutar, bu da operasyonlarınızı daha çevre dostu tutmak için daha fazla ödeme yapmanız gerektiği anlamına gelir.

 

Ton Başına Soğutma Kulesi Maliyetleri

Günün sonunda, bu maliyetlere yaklaşmanın birkaç farklı yolu vardır.

 • İlk olarak, ton başına soğutma kulesi maliyetiniz var.
 • Ardından, ilk maliyetin (daha yüksek beygir gücü/ton performansı nedeniyle) biraz daha düşük olabileceği, ancak devam eden enerji maliyetlerinin daha yüksek olabileceği, cebri çekişli soğutma kuleleri gibi senaryolara sahipsiniz .
 • Ardından, kurulum/değiştirme ile ilgili durumlar vardır . Gelecekteki kurulumun yüksekliği, önceki kulenin kaldırılmasının zorluğu. Tüm bu faktörler nihai maliyeti etkiler.
 • Son olarak, mevcut en çevre dostu sisteme sahip olduğunuzdan emin olmak için ne kadar ödemeye hazır olduğunuz sorunu var .

Ortalama soğutma kulesi maliyetine bakmak yerine özel ihtiyaçlarınıza göre tahminler yapmak her zaman daha iyidir .