0609
2021
radyal fan,aksiyal fan,Fan ,Sistemini, Verimliliği ,Nasıl ,Arttırılır?

Soğutma Kulesi Fan Sisteminin Verimliliği Nasıl Arttırılır?

Endüstriyel soğutma kulesi fanları , kule içine konumlandırmaları ve çalışma prensipleri gereği ya yüksek emiş yada yüksek itişli çalışırlar. Bu özellikleri bakımından yüksek itişli olanlar aksiyel , yüksek emişli olanlar ise radyal olan tiplerdir. Üretim sınıfının hemen her yerinde rastlanan soğutma kulelerinin mümkün olduğunca verimli bir şekilde çalışmalarını sağlamak, maliyeti düşürmek ve genel verimliliğini artırmak önemli bir dokunuştur.

Soğutma kulesinde kule büyüklüğüne ve dolgu tipine bağlı olarak hava debisinin hesaplanması sonucu fan tipinin seçilmesi büyük önem taşır. Radyal fanların tarihi 1832 lere dayanır. Bilinen teknoloji bugüne kadar çeşitli gelişmelerle bugüne kadar gelmiştir. Eski bir tasarım olmasından ziyade çalışma prensibi ve enerji kullanımı açısından soğutma kulesi uygulamalarına uygun olmayan bir fan tipidir. Soğutma kulelerinde yaygın kullanılan radyal ve aksiyel fanların özelliklerinden bahsedip , kulenin tipine göre hangi fan tipinin uygun olacağını beraber analiz edeceğiz.

Bu iki fan tipinin özelliklerinden bahsedersek şöyledir.

Konum :

Radyal fanlar kulenin alt kısmında konumlandırılırlar.

Aksiyel fanlar kulelerin en üst kısımlarında konumlandırılırlar.

 

Enerji kullanımları:

Radyal fanlar aksiyel fanlara göre aynı hava debisini üretmek için daha yüksek bir enerji kullanırlar.

Aksiyel fanlar radyal fanlara göre aynı hava debisini üretmek için daha düşük bir enerji kullanırlar.

 

Soğutma Kulesi Fanlarının Çalışma mantığı :

Radyal fanlar kule zemin seviyesinde konumlandırıldığından doğadan yüksek emiş yaparlar, (doğal ortamdaki tüm istenmeyen katı partikülleri yüksek tahrikle çekme eğilimindedirler) bu yüksek emiş gücü ile dış ortamdan emdikleri her materyal öncelikle fan motoru, fan kanatları sonrasında kule içinin  istenmeyen materyallerle kısa sürede dolmasına sebep olmaktadır. Bu partiküller fan kanatlarına tutunduğunda balansa sebep olmakta , kule içinde de dolgulara tutunarak kule ısı transfer yüzeyini küçültmektedir.

Aksiyel fanlar kule tepesinde konumlandırıldığı için yüksek itiş ile çalışırlar, (yüksek itiş yaptığından emiş hızı oldukça düşüktür ve istenmeyen katı partiküllerin kuleye girişi oldukça zordur,) bu düşük emiş gücü ile dış ortamdan neredeyse hiç istenmeyen materyal emilimi olmaz, bu sebepten dolgular temiz kalır, dolgu yüzeyinde daralma görülmez ısı transferi yüzeyi radyal fanlı kulelere göre çok daha uzun periyodlar ile küçülür. Ayrıca fan kanatlarına gelen dış ortam havası kanatlara gelmeden dolgularda su ile çarpıştığından dolayı üzerinde herhangi bir katı partikül olma ihtimali oldukça düşüktür. Bu temizlikte bir havanın fan kanatları üzerine balans yapacak istenmeyen madde taşıması da zaten mümkün değildir.

Kule verimliliği :

Radyal fanlar kulenin zemin kısmında konumlandırılır ,bu noktadan yüksek emiş yapar ve kulenin tepe noktasında düşük itiş yaparlar. Çevreden yapılan yüksek emişin zaralarına değinmiştik, düşük itiş hızı su sogutma kulelerinde ciddi problemleri tetiklerler. Kuleden itiş yapılan hava %100 bağıl nemli havadır ve kuleye tekrar dönmemek üzere uzaklaştırılması kule performansı açısından hayati önem taşır. Ancak ne yazıkki radyal fanlı kulelerde itilen ve geri dönmemesi gereken havanın büyük bölümü düşük itiş hızından ve radyal fanların yüksek emiş hızından dolayı kuleye tekrar dönmektedir. Bu durum ciddi bir verimsizlik kaynağıdır.

Aksiyel fanlı sistemler kulenin tepesinde konumlandırıldığı için yüksek hız ile itiş yaparlar, bu yüksek hız %100 bağıl nemli havanın geri dönmesini imkansız kılar. Ayrıca bu fan konumundan dolayı emiş hız oldukça düşüktür ve sogutma kulesi mantığı düşünüldüğünde bu sistem yüksek başarı kazanmıştır.